Polecamy

O książkowych ‚must have’  pisaliśmy już nie raz i zapraszamy do zapoznania się z ich recenzjami w zakładce blog. Postanowiliśmy dodatkowo te, które pośród czytanych przez nas ostatnio pozycji zachwyciły nas najbardziej. Poza błyskotliwą treścią oraz wartością merytoryczną, zawierają również wiele przydatnych rad dla praktyków biznesu.

NEGOCJACJE – jeśli chodzi o praktyczne poradniki, bez natłoku wzorów matematycznych, polecamy dwie pozycje.

Adrian Horzyk: „Negocjacje. Sprawdzone Strategie” 

Publikacja, którą czyta się tzw. „jednym tchem”. Została napisana przez wykładowcę psychologii negocjacji Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Poradnik trafia w samo sedno problemu. Uczy umiejętności rozpoznawania potrzeb innych ludzi oraz podpowiada, jak tworzyć strategie negocjacyjne zgodne z naszą osobowością i systemem wartości. Zawiera przegląd najważniejszych typów charakteru, podpowiada, jak rozpoznać techniki manipulacji i sobie z nimi radzić. Wskazuje, jak przygotować się do negocjacji i o czym należy pamiętać w ich trakcie, a także uczy, jak zachęcić innych do zmiany postępowania, aby zaczęli z nami współpracować.

Autor uświadamia czytelników, że są w stanie osiągnąć wszystko, obierając odpowiednią drogę, którą jest właściwa technika negocjacji i w umiejętny sposób ominąć przeciwności, jakimi są argumenty innych.

Przewodnik jest bardzo przejrzysty i bardzo łatwo jest się w nim odnaleźć, jeśli wraca się do tej książki po jakimś czasie. Czyta się szybko i przyjemnie, my „pochłonęliśmy” ją w tydzień.

 Brian Tracy: „Negocjowanie” 

Nazwisko tego pana pojawi się jeszcze w tej zakładce.

Ta lektura urzeka prostotą i uświadamia czytelnikowi, jak ważne, nie tylko, w świecie biznesu, są negocjacje.

Autor, czerpiąc wiedzę z własnego wieloletniego doświadczenia, wyposaża czytelnika w potrzebną mu wiedzę i wskazówki na temat negocjacji, które można porównać do mapy, a później wysyła go w podróż po negocjacjach.

Forma książki, dzięki temu, że poza podpowiedziami, co w danych sytuacjach należy zrobić, ma także wiele pytań retorycznych oraz przykładów z życia, sprawia, że jest ona przystępna także dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę w świecie negocjacji.

KOMUNIKACJA

Monika Maj-Osytek „Komunikacja Niewerbalna. Autoprezentacja, relacje, mowa ciała”

Zanim przystąpimy do negocjacji, należy skupić się na samych umiejętnościach komunikacji.

O ile komunikacja werbalna nie sprawia, zwłaszcza „zaprawionym w bojach” biznesmenom, większych problemów, o tyle ta niewerbalna i tym często sprawia problemy i często spotykamy się z dysonansem tego co słyszymy, z tym, co widzimy.

Aby nauczyć się, jak zapobiegać tworzeniu takich sytuacji, polecamy lekturę tej właśnie pozycji. Dzięki niej dowiedzieć się można wiele nie tylko o samym sobie, ale także zdobyć informacje na temat swojego rozmówcy.

Wiedzę tą uważamy za bardzo przydatną nie tylko w obszarach polityki czy biznesu, ale także podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy w życiu prywatnym.

ZARZĄDZANIE CZASEM

Brian Tracy: „Zjedz tę żabę”

Biznesowy niezbędnik. Metafora żaby jako najważniejszego zadania, którego wykonanie odwleka się w nieskończoność jest strzałem w dziesiątkę!

By zacząć wprowadzać w życie wskazówki, o których czytamy nie potrzebujemy od razu przeczytać całości. Stopniowo, czytając kolejne strony, realizuje się kolejne z 21 opisanych punktów.

Sam wydźwięk książki jest bardzo motywujący, a autor z każdą kolejną linijką uświadamia czytelnika, że, stosując tych kilka zasad, jest w stanie osiągnąć wszystko, co sobie zamierzy.

A efekty? Przy odrobinie konsekwencji w działaniu i systematyczności – są zdumiewające! Zatem jeśli sami macie problem z wydajnością lub zwlekaniem jest to lektura obowiązkowa.

 Mike Clayton: „Zarządzanie Czasem. Jak efektywnie planować i realizować zadania”

Jest to lektura doskonale uzupełniająca „Zjedz tę żabę”.

Świetnie napisany poradnik, prezentujący, jak zrobić jak najwięcej w jak najkrótszym czasie, nie tracąc przy tym na jakości i zachować równowagę między pracą a życiem prywatnym. Zawiera ćwiczenia, wskazówki, narzędzia oraz techniki, które pomagają skutecznie działać i osiągać wytyczone cele.

Autor zamieścił w książce quizy, które pokazują czytelnikowi, na co traci czas i jak unikać temu w przeszłości.

Świetnie, bardzo konkretnie napisany poradnik, który niemalże wymusza na czytelniku stosowanie sugestii w nim zawartych, ponieważ, dzięki przykładom z życia autora, wiedzę przyswaja się o wiele łatwiej.